Przetwarzanie wysokociśnieniowe

Przetwarzanie wysokociśnieniowe umożliwia uzyskanie świeżych, aromatycznych produktów spożywczych i napojów bez używania środków chemicznych, dodatków czy ciepła. Przetwarzając żywność pod ekstremalnie wysokim ciśnieniem wodnym (do 6 tys. barów), technologia ta neutralizuje listerię, salmonellę, e-coli oraz inne śmiertelne bakterie.

W przeciwieństwie do przetwarzania termicznego, chemicznego czy w wysokiej temperaturze, przetwarzanie wysokociśnieniowe zachodzi za pośrednictwem zimnej wody. Smak, faktura i jakość pozostają te same, a czasem nawet lepsze. Pasteryzacja w wysokiej temperaturze często bowiem niszczy delikatny smak jedzenia. Dodatkowo przetwarzanie wysokociśnieniowe wydłuża datę przydatności do spożycia o dwa do trzech razy w stosunku do tradycyjnych metod. Technikę tą można stosować w przetwarzaniu soków, napojów, mięsa, sałatek, gotowych potraw czy produktów mlecznych i innych.

Innowacyjny system polega na umieszczeniu zapakowanych już produktów spożywczych w rolkach przypominających torpedy, które następnie przenoszone są do komór wypełnionych wodą. Kiedy podnosi się ciśnienie wody, giną mikroorganizmy takie jak salmonella czy listeria. Produkt spożywczy nie ponosi strat, ale musi być solidnie zapakowany.

Jest to droższa metoda przetwarzania żywności, ale jest ona bardziej delikatna i nie wymaga żadnych dodatkowych składników (jak na przykład środki przeciwbakteryjne), a więc spełnia to wymagania konsumentów odnośnie jak najmniejszej obróbki i ilości składników.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!